تبلیغات
حقوق و قضای اسلامی - نگاهی به دعاوی تاریخی ایران نسبت به جزایر تنب و ابو موسی(بخش اول)

قالب وبلاگ

هاست لینوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ

طراحی وب

دین را پناهگاه و عدالت را اسلحه خود قرار ده تا از هر بدى نجات پیدا كنى و بر هر دشمنى پیروز گردى.

 


نگاهی به دعاوی تاریخی ایران نسبت به جزایر تنب و ابو موسی(بخش اول)

بخش اول

دوجزیره تنب و جزیره ابو موسی تنها جزیره های بخش شمالی خلیج فارس نبودند که در دو قرن نوزدهم و بیستم بگونه مستقیم یا از راه حاکمیت ساخته و پرداخته شده برای امارات متصالحه آن هنگام، مورد بهره گیری بریتانیا قرار داشتند. قشم، هنگام و سری نیز موضوع کشمکش میان ایران و بریتانیا بودند

      دوجزیره تنب و جزیره ابو موسی تنها جزیره های بخش شمالی خلیج فارس نبودند که در دو قرن نوزدهم و بیستم بگونه مستقیم یا از راه حاکمیت ساخته و پرداخته شده برای امارات متصالحه آن هنگام، مورد بهره گیری بریتانیا قرار داشتند. قشم، هنگام و سری نیز موضوع کشمکش میان ایران و بریتانیا بودند.

       قشم نخستین جزیره ایرانی در خلیج فارس بود که مورد بهره برداری بریتانیا قرار گرفت. پس از شکست دادن قدرت دزدان دریایی عرب در بخش جنوبی خلیج فارس در سال 1819، ژنرال گرانت کایر نیروی تحت قرماندهی خود را، که در آغاز 1200 تن بود، به جزیره قشم منتقل کرد. این کردار مورد اعتراض سخت ایرانیان قرار گرفت وآنان ار بیتانیا خواستند کهنیروهای خود را از جزیره خارج کند. این خواسته و اعتراض مورد بی اعتنایی بریتانیا قرار گرفت و آنان در سال 1932 یک ایستگاه تدارکاتی دریایی در باسعیدو ،در شمال باختری جزیره قشم، درست کردند.

     هنگامی که بریتانیا تصمیم به ادامه خط تلفن هند و اروپا گرفت که می بایستی از کرانه های و جزیره های خلیج فارس بگذرد،برای ایجاد دستگاهی در جزیره هنگام در سال 1868 با ایرانیان وارد گفت و گو شدند. به دلایلی که مربوط به خودشان می شد، آنان این دستگاه را در سال 1880 ترک کردند، ولی 24 سال پس ازآن(1904)، هنگامی که جزیره تنب و ابو موسی را به اشغال شارجه در آوردند، پرچم ایران را فرو کشیدند و پرچم بریتانیا را در آن جزیره ایرانی افراشتند.دو جزیره قشم و هنگام در سال 1935 از بریتانیا پس گرفته شدند.

         تاریخ جزیره سری با تاریخ جزیره های تنب و ابوموسی همگون است. همانند آن دو جزیره، سری نیز در سال 1887 از سوی بریتانیا مورد ادعا قرار گرفت. در قبال این ادعا، ایرانیان جزیره سری را در آن سال گرفتند  و پرچم ایران را به نشانه حاکمیت در آن جزیره افراشتند. ولی ، در قبال اعتراض شدید بریتانیا، این گام واپس نهاده شد. با این حال ، ایرانیان فعالانه اجرای برنامه هایی را برای باز پس گرفتن این جزیره ادامه دادند. ادعای حاکمیت ایران نسبت به جزیره های تنب  و ابوموسی و سری که نخستین بار در سال 1887،در قبال دعاوی دیگر واره از سوی بریتانیا مطرح شده بود،در سال 1904 و پس از ان تکرار گردید.

      در سال 1929 وزارت خارجه بریتانیا متن ماده ای را تهیه کرد به منظور افزودن به قرارداد مورد نظرشان با ایران. این متن حکایت از آن داشت که بریتانیا حاکمیت ایران را برجزیره سری به رسمیت خواهد شناخت اگر ایرانیان حاکمیت قاسمیان مسندم را بر جزیره های تنب و ابوموسی به رسمیت شناسند. ایرانیان ایده چنین قراردادی را رد کردند بر این اساس که هر چهار جزیره به ایران تعلق دارد، و نیازی به چنین قول و قراری نیست. در سال 1933 یک رمزناو ایرانی به تنب بزرگ رفت و گروهی را در آن جزیره پیاده کرد. این گروه از ساختمان فانوس دریایی در آن جزیره دیدن کرد. این تمرین در سال 1934 نیز تکرار شد و شیخ راس الخیمه، به دنبال آن جزیره تنب را به ایران بازگرداند. این دگرگونی ها سبب خشم بریتانیا شد. سرار.هاوردیپلمات  بریتانیای در تهران در اینمورد با نخست وزیر ایران گفتگو کرد.

منبع:دکتر پیروز مجتهد زاده،خلیج فارس کشورها و مرزها

ادامه دارد...
نویسنده : احمد عظیمی تاریخ : پنجشنبه 14 بهمن 1389 موضوع :       نظرات ()


.:: This Themplate By : Theme-Designer.Com ::.


تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به حقوق و قضای اسلامی می باشد.