تبلیغات
حقوق و قضای اسلامی - نگاهی به دعاوی تاریخی ایران نسبت به جزایر تنب و ابو موسی(بخش چهارم)

قالب وبلاگ

هاست لینوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ

طراحی وب

دین را پناهگاه و عدالت را اسلحه خود قرار ده تا از هر بدى نجات پیدا كنى و بر هر دشمنى پیروز گردى.

 


نگاهی به دعاوی تاریخی ایران نسبت به جزایر تنب و ابو موسی(بخش چهارم)

رویدادهای اخیر

بیست و یک سال از دگرگونی های شرح داده شده در بالا گذشت بی آنکه ادعایی از سوی شارجه یا راس الخیمه نسبت به این جزایر مطرح شده باشد.

avh8q83mzf4skfuzt6p0.jpg

رویدادهای اخیر

بیست و یک سال از دگرگونی های شرح داده شده در بالا گذشت بی آنکه ادعایی از سوی شارجه یا راس الخیمه نسبت به این جزایر مطرح شده باشد.

در آوریل 1992 گزارش شد که مقامات ایرانی از ورود گروهی از کارگران استخدام شده امارات متحده عربی، از ملیت های گوناگون، به جزیره ابوموسی جلوگیری کردند. این گروه کارگر و تکنسین از ملیت های  هندی، پاکستانی و فیلیپینی و جمعی از آموزگاران مصری بودند. ایران این گزارش را که مقاماتش اتباعامارات متحده عربی را از ابوموسی اخراج کردند،تکذیب نمود. نماینده ای از امارات متحده عربی از تهران دیدار کرد و پیشنهاد نمود که کمیسیونی مشترک از نمایندگان ایران و امارات متحده تشکیل شود تا مساله ابوموسی را مورد برسی قرار دهد. ایران این پیشنهاد را رد کرد براین استدلال که این موضوع «مسئله ای حقیقی» نیست. شورای عالی اتحادیه امارات روز 12 مه آن سال  جلسه ای تشکیل داد تا «مسئله جزیره ابوموسی » را مورد برسی قرار دهد. در پایان این جلسه گزارش شد، شورا موافقت کرده است که تعهد های پیشین هریک از اعضای اتحادیه به عنوان تعهد تمامی اتحادیه قلمداد گردد.

فراتر،در تاریخ 24 اوت 1992 گزارش شد که مقامات ایرانی از دادن اجازه گروهی بیش از  یکصد تن از ملیت های گوناگون( بیشتر مصری) به جزیره ابوموسی خودداری ورزیدند. اینان کسانی بودند که قبلا، در آوریل همان سال، نیز اجازه ورود به ابوموسی را نیافتند. پس از اثبات شدن برای ایرانیان که این گروه آموزگارانی بودند که همراه افراد خانواده خود به ابوموسی می رفتند تا آزمون نهایی مدرسه آنجا را تکمیل کنند- برابر مفاد تفاهم نامه نوامبر 1971 ساکنان بومی روستای ابوموسی در تابعیت شارجه هستند- ایرانیان در نوامبر آن سال اجازه دادند که این گروه وارد جزیره شوند.

در گزارش این رویداد، رسانه های بین المللی اتهامهای ساخته شده از سوی ابوظبی را در این باره تکرار کردند که:

               «... ایران به گونه یک جانبه تفاهم نامه موجود را زیر پای گذارد و شماری از ناظران باختر زمین ار قانع  کرده است  که می خواهد از این از این جزیره واقع شده بر سر راههای کشتیرانی که نیمی از نفت جهان را حمل می کند، به عنوان پایگاه سه زیر دریایی که از روسیه خریداری می کند، بهره گیرد».  

 

واینکه:

          «ایران حاکمیت کامل خود را بر سراسر ابوموسی اعمال کرده است».

تهران همه این اتهامات را رد کرد و نمایندگانی به ابوظبی گسیل کرد تا پایانی صلح آمیز بر مشکلی که اینگونه پدید آورده شد، یابند. این گفتگو، پس از پانزده دقیقه، ناگهان متوقف شد، چراکه امارات متحده عربی، به گونه ای غیر منتظره خواستار آن شد که افزون بر ابوموسی، دو جزیره تنب نیز باید بدانان واگزار شود.

روز 27 اکتبر 1992 دولت امارات متحده عربی عرض حالی را میان نمایندگان دایمی کشورها در سازمان ملل متحد پخش کرد و طی آن مطالبی را به عنوان «حقایق تاریخی» درباره این جزایر پیش کشید. در عین حال، مقامات ایرانی آشکار ساختند که اقدام آنان در زمینه جلوگیری از ورود گروه های گوناگون به جزیره ابوموسی ناشی از آن بود که در آن اواخر « کنش های مشکوکی در بخش عربی جزیره ابوموسی دیده می شد» که سبب تحریک نگرانی تهران نسبت به امنیت جزیره شد.

به گفته منابع ایرانی، آنچه ایران را برانگیخت تا دست به اقدامات یادشده زند این بود که در ماه های پیش از این رویدادها، کنشهای مشکوکی در بخش تحت کنترل شارجه در ابوموسی با شرکت افرادی از تابعیت های گوناگون به جزیره تحت حاکمیت مشترک ابوموسی بدون آگاهی ایران،به این ترتیب، با مفاد شرط پذیرش تفاهم نامه مربوط به حاکمیت مشترک در ابوموسی از سوی ایران برابری داشت.

رئیس جمهور وقت جمهوری اسلامی ایران، آقای هاشمی رفسنجانی، در سخنرانی نماز جمعه 18 سپتامبر 1992 اعلام کرد که مقامات ایرانی شماری از افرادی که می کوشیدند وارد ابوموسی شوند بازداشت کرده بودند و از آن میان، یک تبعه دولت هلند در تهران زندانی است. وی آن گاه افزود:

     «سیاست ایران در خلیج فارس دشمن آفرینی و تیزه جویی نیست، بلکه دفاع از تمامیت سرزمینی است و ما جداً می کوشیم که این را تضمین کنیم».

ادامه دارد...

دکتر پیروز مجتهد زاده.کتاب خلیج فارس کشورها و مرزها
نویسنده : احمد عظیمی تاریخ : چهارشنبه 10 فروردین 1390 موضوع :       نظرات ()


.:: This Themplate By : Theme-Designer.Com ::.


تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به حقوق و قضای اسلامی می باشد.