تبلیغات
حقوق و قضای اسلامی - قراردادهای بین المللی در اسلام

قالب وبلاگ

هاست لینوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ

طراحی وب

دین را پناهگاه و عدالت را اسلحه خود قرار ده تا از هر بدى نجات پیدا كنى و بر هر دشمنى پیروز گردى.

 


قراردادهای بین المللی در اسلام

با توجه به برسی آیات و روایات مربوط  درباره قراردادها به سادگی می توان به اهمیت قرارداد و اصل لزوم به وفای آن در اسلام پی برد.(رجوع  کنید به آیات نحل  91 ،  بقره40و 27و 177 ،  بنی اسرائیل 34 ، احزاب15 ،  مائده1 )

از آنجا که در روابط بین المللی، قرارداد مهمترین نقش را ایفاء می کند و شاید بتوان گفت بدون قرارداد تنظیم روابط عادلانه بین المللی تقریبا محال جلوه می کند، اسلام با پذیرش این امر به عنوان یک واقعیت مسلم، بیشترین تاکید را بر ضرورت آن، قائل شده است.

قران کریم از مومنین می خواهد که به پیمان خود نسبت به همپیمانان وفادار بوده و تا پایان مدت پیمان، به تعهدات خود باقی باشند، البته این مشروط به رفتار متقابل از طرف مقابل است.

 

سوره توبه آیه 7

كَیْفَ یَكُونُ لِلْمُشْرِكِینَ عَهْدٌ عِندَ اللَّهِ وَ عِندَ رَسُولِهِ إِلَّا الَّذِینَ عَاهَدتُّمْ عِندَ الْمَسْجِدِ الحَْرَامِ  فَمَا اسْتَقَمُواْ لَكُمْ فَاسْتَقِیمُواْ لهَُمْ  إِنَّ اللَّهَ یحُِبُّ الْمُتَّقِینَ7

چگونه مشركان را با خدا و پیامبر او پیمانى باشد؟ مگر آنهایى كه نزد مسجد الحرام با ایشان پیمان بستید. اگر بر سر پیمانشان ایستادند، بر سر پیمانتان بایستید. خدا پرهیزگاران را دوست دارد.

 

سوره نساء آیه 89 و 90

وَدُّواْ لَوْ تَكْفُرُونَ كَمَا كَفَرُواْ فَتَكُونُونَ سَوَاءً  فَلَا تَتَّخِذُواْ مِنهُْمْ أَوْلِیَاءَ حَتىَ‏ یهَُاجِرُواْ فىِ سَبِیلِ اللَّهِ  فَإِن تَوَلَّوْاْ فَخُذُوهُمْ وَ اقْتُلُوهُمْ حَیْثُ وَجَدتُّمُوهُمْ  وَ لَا تَتَّخِذُواْ مِنهُْمْ وَلِیًّا وَ لَا نَصِیرًا89

إِلَّا الَّذِینَ یَصِلُونَ إِلىَ‏ قَوْمِ  بَیْنَكُمْ وَ بَیْنهَُم مِّیثَاقٌ أَوْ جَاءُوكُمْ حَصرَِتْ صُدُورُهُمْ أَن یُقَاتِلُوكُمْ أَوْ یُقَاتِلُواْ قَوْمَهُمْ  وَ لَوْ شَاءَ اللَّهُ لَسَلَّطَهُمْ عَلَیْكمُ‏ْ فَلَقَاتَلُوكُمْ  فَإِنِ اعْتزََلُوكُمْ فَلَمْ یُقَاتِلُوكُمْ وَ أَلْقَوْاْ إِلَیْكُمُ السَّلَمَ فَمَا جَعَلَ اللَّهُ لَكمُ‏ْ عَلَیهِْمْ سَبِیلًا90

دوست دارند هم چنان كه خود به راه كفر مى‏روند شما نیز كافر شوید تا برابر گردید. پس با هیچ یك از آنان دوستى مكنید تا آن گاه كه در راه خدا مهاجرت كنند. و اگر سرباز زدند در هر جا كه آنها را بیابید بگیرید و بكشید و هیچ یك از آنها را به دوستى و یارى برمگزینید.

مگر كسانى كه به قومى كه میان شما و ایشان پیمانى است مى‏پیوندند، یا خود نزد شما مى‏آیند در حالى كه از جنگیدن با شما یا جنگیدن با قوم خود ملول شده باشند. و اگر خدا مى‏خواست بر شما پیروزشان مى‏ساخت و با شما به جنگ برمى‏خاستند. پس هر گاه كناره گرفتند و با شما نجنگیدند و به شما پیشنهاد صلح كردند، خدا هیچ راهى براى شما بر ضد آنان نگشوده است.

 

سوره توبه آیه 12و 13و14 و15

وَ إِن نَّكَثُواْ أَیْمَانَهُم مِّن بَعْدِ عَهْدِهِمْ وَ طَعَنُواْ فىِ دِینِكُمْ فَقَاتِلُواْ أَئمَّةَ الْكُفْرِ  إِنَّهُمْ لَا أَیْمَانَ لَهُمْ لَعَلَّهُمْ یَنتَهُونَ12

أَ لَا تُقَتِلُونَ قَوْمًا نَّكَثُواْ أَیْمَنَهُمْ وَ هَمُّواْ بِإِخْرَاجِ الرَّسُولِ وَ هُم بَدَءُوكُمْ أَوَّلَ مَرَّةٍ  أَ تخَْشَوْنَهُمْ  فَاللَّهُ أَحَقُّ أَن تخَْشَوْهُ إِن كُنتُم مُّؤْمِنِینَ13

قَتِلُوهُمْ یُعَذِّبْهُمُ اللَّهُ بِأَیْدِیكُمْ وَ یخُْزِهِمْ وَ یَنصُرْكُمْ عَلَیْهِمْ وَ یَشْفِ صُدُورَ قَوْمٍ مُّؤْمِنِینَ14

وَ یُذْهِبْ غَیْظَ قُلُوبِهِمْ  وَ یَتُوبُ اللَّهُ عَلىَ‏ مَن یَشَاءُ  وَ اللَّهُ عَلِیمٌ حَكِیمٌ15

اگر پس از بستن پیمان، سوگند خود شكستند و در دین شما طعن زدند، با پیشوایان كفر قتال كنید كه ایشان را رسم سوگند نگه‏داشتن نیست، باشد كه از كردار خود باز ایستند.

آیا با مردمى كه سوگند خود را شكستند و آهنگ اخراج پیامبر كردند و آنها بر ضد شما دشمنى آغاز كردند، نمى‏جنگید؟ آیا از آنها مى‏ترسید، و حال آنكه اگر ایمان آورده باشید سزاوارتر است كه از خدا بترسید و بس؟

با آنها بجنگید. خدا به دست شما عذابشان مى‏كند و خوارشان مى‏سازد و شما را پیروزى مى‏دهد و دلهاى مؤمنان را خنك مى‏گرداند.

و كینه از دلهایشان بزداید و خدا توبه هر كه را كه بخواهد مى‏پذیرد. و خداست دانا و حكیم.

 

سوره توبه آیه 4

ِلَّا الَّذِینَ عَاهَدتُّم مِّنَ الْمُشْرِكِینَ ثمُ‏َّ لَمْ یَنقُصُوكُمْ شَیًْا وَ لَمْ یُظَاهِرُواْ عَلَیْكُمْ أَحَدًا فَأَتِمُّواْ إِلَیْهِمْ عَهْدَهُمْ إِلىَ‏ مُدَّتهِِمْ  إِنَّ اللَّهَ یحُِبُّ الْمُتَّقِینَ4

مگر آن گروه از مشركان كه با ایشان پیمان بسته‏اید و در پیمان خود كاستى نیاورده‏اند و با هیچ كس بر ضد شما همدست نشده‏اند. با اینان به پیمان خویش تا پایان مدتش وفا كنید، زیرا خدا پرهیزگاران را دوست دارد.

 

سوره انفال آیه 56و 57 و 58

الَّذِینَ عَاهَدتَّ مِنهُْمْ ثمُ‏َّ یَنقُضُونَ عَهْدَهُمْ فىِ كُلّ‏ِ مَرَّةٍ وَ هُمْ لَا یَتَّقُونَ56

فَإِمَّا تَثْقَفَنهَُّمْ فىِ الْحَرْبِ فَشَرِّدْ بِهِم مَّنْ خَلْفَهُمْ لَعَلَّهُمْ یَذَّكَّرُونَ57

وَ إِمَّا تخََافَنَّ مِن قَوْمٍ خِیَانَةً فَانبِذْ إِلَیْهِمْ عَلىَ‏ سَوَاءٍ  إِنَّ اللَّهَ لَا یحُِبُّ الخَْائنِینَ58

كسانى كه تو از آنان پیمان گرفتى، سپس پیاپى پیمان خویش را مى‏شكنند و هیچ پروا نمى‏كنند.

پس اگر آنها را در جنگ بیابى پراكنده‏شان ساز تا پیروانشان نیز پراكنده شوند، باشد كه عبرت گیرند.

اگر مى‏دانى كه گروهى در پیمان خیانت مى‏ورزند، به آنان اعلام كن كه همانند خودشان عمل خواهى كرد. زیرا خدا خائنان را دوست ندارد.

اقتباس از کتاب حقوق بین الملل اسلامی و مقایسه آن با منشور سازمان ملل متحد، نوشته عبدالله کرمانی نژاد، انتشارات زعیم، 1386 تهران.
نویسنده : احمد عظیمی تاریخ : یکشنبه 4 اردیبهشت 1390 موضوع : نظام حقوقی و قضایی اسلام      نظرات ()


.:: This Themplate By : Theme-Designer.Com ::.


تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به حقوق و قضای اسلامی می باشد.