تبلیغات
حقوق و قضای اسلامی - مرکز تخصصی حقوق و قضای اسلامی

قالب وبلاگ

هاست لینوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ

طراحی وب

دین را پناهگاه و عدالت را اسلحه خود قرار ده تا از هر بدى نجات پیدا كنى و بر هر دشمنى پیروز گردى.

 


مرکز تخصصی حقوق و قضای اسلامی

«مرکز تخصصی حقوق و قضای اسلامی» از مراکز تخصصی وابسته به حوزه علمیه قم ، در سال ۱۳۷۶ هـ.ش. به منظور تربیت قاضی و استاد در زمینه‌های حقوقی و قضایی و محقق و کارشناس اسلامی تشکیل شد؛ چه این که «قضات دادگستری» باید از تربیت یافتگان حوزه علمیه باشند. این امر مورد تأکید بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی قدس سره و مقام معظم رهبری مد ظله می‌باشد. دلیل این امر آن است که «قضاوت» باید بر «فقه جعفری» مبتنی باشد. در این حالت، طلاب حوزه‌های علمیه که دانش فقه را فرا گرفته‌اند، با کسب اطلاعات حقوقی و قانونی، می‌توانند بهترین گزینه برای قضاوت در دادگستری جمهوری اسلامی ایران باشند.

علاوه بر این، بر اساس اصل یکصد و شصت و هفتم قانون اساسی، هرگاه در دعوایی، قانون وجود نداشت، باید به فقه و فتاوی معتبر فقهی مراجعه کرد. این مهم از عهده طلاب آشنای به فقه و مبانی آن ساخته است.

هدف

۱. تربیت نیروهای متخصص و توانمند در زمینه حقوق و قضای اسلامی برای تصدی امر قضاوت در محاکم دادگستری قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران؛

۲. کسب تخصص و احاطه علمی بر موضوعات ومباحث فقه و حقوق خصوصی و نیز مبانی فقه و حقوق جزا و جرم شناسی؛

۳. پرورش استاد در رشته حقوق و قضای اسلامی برای «مرکز تخصصی حقوق و قضای اسلامی» و دیگر مراکز علمی، آموزشی و پژوهشی؛

۴. تربیت محققین و پژوهشگران ورزیده در رشته‌های مختلف فقه و حقوق.

مقاطع تحصیلی

مقاطع تحصیلی و آموزشی حوزه علمیه قم بر اساس برنامه‌ریزی و مصوبات «شورای عالی حوزه» به اجرا در می‌آید و شامل چهار مقطع تحصیلی: سطح ۱ (کاردانی)؛ سطح ۲ (کارشناسی)؛ سطح ۳ (کارشناسی ارشد) و سطح چهار (دکتری) می‌باشد که سطح یک، دوره عمومی است و «مرکز تخصصی حقوق و قضای اسلامی» از سطح دو ، تحصیلات تکمیلی تخصصی را برای طلاب آغاز می‌نماید و پذیرش از طریق آزمون کتبی و از میان طلابی که حداقل پایه ششم حوزه را به اتمام رسانده‌اند، انجام می‌شود و تحصیل در مقطع سطح دو (حقوق و قضای اسلامی) و پس از آن در مقطع سطح ۳ (فقه و حقوق خصوصی یا فقه و حقوق جزا و جرم شناسی) انجام می‌گیرد و سپس در سطح چهار تحصیل می‌نمایند.
نویسنده : احمد عظیمی تاریخ : جمعه 4 شهریور 1390 موضوع : معرفی مراکز علمی و پژوهشی      نظرات ()


.:: This Themplate By : Theme-Designer.Com ::.


تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به حقوق و قضای اسلامی می باشد.