تبلیغات
حقوق و قضای اسلامی - علوم اسلامی و غربت انها در میان مسلمانان

قالب وبلاگ

هاست لینوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ

طراحی وب

دین را پناهگاه و عدالت را اسلحه خود قرار ده تا از هر بدى نجات پیدا كنى و بر هر دشمنى پیروز گردى.

 


علوم اسلامی و غربت انها در میان مسلمانان

منصور الملک و تاریخ حکومت و قانون

چندی پیش در کتابخانه مشغول جستجوی کتاب بودم که بصورت اتفاقی کتابی با عنوان "تاریخ قانون و حکومت" نظرم را جلب کرد و علت آن هم نویسنده کتاب بوده که آقای علی منصور (منصور الملک) (پدر حسنعلی منصور نخست وزیر پهلوی دوم که توسط فدائیان اسلام اعدامک انقلابی شد)،

 آقای علی منصور هم پیش از پسر خود نخست وزیر دربار  پهلوی مخلوع بودند و در زمان تالیف کتاب (1338) از آن سمت کنار رفته بودند و بنا بر دعوت دانشکده علوم معقول و منقول دانشگاه تهران یک سری سخنرانی هایی درباره تاریخ حکومت و قانون انجام داده بودند که این سخنرانیها مدون گشته و به صورت کتاب در سال 1339 انتشار یافته بود. (بیوگرافی حسنعلی منصور و پدرش

برای کسانی که حد اقل آکاهی از تاریخ معاصر داشته باشند معلوم است و نیازی به توضیح نمیبینم)

اما چه شد که سخن از منصورالملک به میان آمد؟
طبعا می خواستم بدانم در تاریخ قانون گذاری و حکومت از نظر منصورالملک ادیان و به خصوص دین اسلام چه جایگاهی دارد. البته من فرصت مطالعه کامل این کتاب را نداشتم فقط نگاه اجمالی به آن کردم.
در یک کتاب 134 صفحه ای از تاریخ قانون و حکومت فقط 13 خط (شاید کمی هم بیشتر) درباره اسلام و شیوه حکومت داری این دین سخن رانده شده است. آیاسهم  اسلام از تاریخ حکومت و قانون فقط همین است؟این در حالی است که اکثریت کتاب درباره حکومت های رم و یونان وضعیت قوانین آنان است.
چرا باید در تاریخ علوم مختلف نامی از مسلمانان نباشد؟ مسلمآ علت سخن به میان نیامدن مسلمانان در تاریخ علوم عدم دخالت و بی تاثیری و نقص مسلمانان نیست که این  عدم نقص اثبات شده به گواهی خود علم نه به گواهی مورخان علوم. این محجوریت ، شاید سهل انگاری کسانی است که وظیفه  آگاه ساختن مردم و جهانیان از تاریخ و تمدن و فرهنگ بالا و متعالی اسلام است.  
شاید قصور از همه ما مسلمانان است که هر یک وظایف خود را انجام نداده ایم و سهم خود را در نشر این تمدن نادیده گرفته ایم.
سخن کوتاه کنم.
در آخر می خواهم عین مطالب آقای منصور الملک را در کتاب یاد شده بیاورم.اما قبل از آن به آقای منصور میگویم که اقای نویسنده تاریخ حقوق حق آن بود کمی انصاف را رعایت میکردی و حد اقل فصلی از کتاب را راجع به دین اسلام و حقوق و قضای آن اختصاص میدادی. 

احکام دین مبین اسلام مجموعه کاملی از اصول اخلاقی و موازین عدالت و مساوات برای ارشاد نوع بشر می باشد که از طرف خداوند متعال به طور     و جامع در آیات قرآن کریم به حضرت خاتم النبیین نازل گردیده ائمه هدی وپیشوایان مذهب  در ترویج و تفهیم آن فداکاریها و...  بی انتها مبذول داشته و اعمال خود را سرمشق پیروی از بالاترین اصول تربیتی اجتماعی و تقوی و ایمان قرار داده موفق شدند به اینکه حوزه اسلام را از حیث بسط و توسعه نیروی روحانی و قدرت سیاسی و فرهنگی به کمال عظمت برسانند. پوشیده نیست که ترقی و رواج علم و فرهنگ در دنیای جدید تا چه اندازه مرهون و مدیون به تمدن اسلامی است که ایرانیان در آن سهم مهمی داشته و عامل موثر بوده اند.
قوانین اسلام که بر مبنای دموکراسی و آزادی واقعی استوار میباشد شامل کلیه موازین اصلی اجتماعی و مدنی و ترقیات معنوی و مادی، انسانی است و بطور عمیق و پردامنه مقرر گردیده که میتوانند با سیر تکامل و ارتقا و تمدن بشر برای همیشه و تا هر درجه برسد مطابقت داشته آن را هدایت کند.
(تاریخ قانون و حکومت ،علی منصور (منصورالملک) طهران 1339 دانشکده علوم معقول و منقول)
نویسنده : احمد عظیمی تاریخ : چهارشنبه 6 مهر 1390 موضوع : نظام حقوقی و قضایی اسلام      نظرات ()


.:: This Themplate By : Theme-Designer.Com ::.


تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به حقوق و قضای اسلامی می باشد.