تبلیغات
حقوق و قضای اسلامی - سنگ سیاه مقدسی که زمانی سفید بوده

قالب وبلاگ

هاست لینوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ

طراحی وب

دین را پناهگاه و عدالت را اسلحه خود قرار ده تا از هر بدى نجات پیدا كنى و بر هر دشمنى پیروز گردى.

 


سنگ سیاه مقدسی که زمانی سفید بوده

حجر الاسود

حجرالاسود یا سنگ سیاه، از اجزای بسیار مقدس مسجدالحرام بوده و در رکن اسودِ کعبه در ارتفاع 5/1 متری قرار گرفته است. این سنگ مقدس، پیش از اسلام و پس از آن، همواره مورد اعتنا و توجه کامل بوده و در حقیقت در شمار عناصر اصلی کعبه

بوده است. به لحاظ همین تقدّس، رسول خدا(صلی الله علیه وآله) آن را نگاه داشت و دیگر سنگ هایی را که به شکل بت ساخته شده بود، به دور ریخت.

حجرالأسود در جریان تخریب کعبه، که پنج سال پیش از بعثت صورت گرفت، در فاصله ای دور از مسجد واقع شد. در زمان نصب آن به جای خود، همان گونه که پیشتر گذشت، قریش به نزاع پرداختند، اما با درایت رسول خدا(صلی الله علیه وآله)، همه قریش در فضیلت آن سهیم شدند و عاقبت به دست خود آن حضرت نصب  گردید. به مرور زمان و در اثر تحوّلات و تغییرات، از حجمِ نخستینِ این سنگ کاسته شد و حتی به چند پاره تقسیم گردید که آخرین بار قسمت های مختلف آن را به یکدیگر متصل کردند و آن را در محفظه ای نقره ای قرار دادند. در حال حاضر تنها به آن اندازه که برای بوسیدن و استلام لازم است، جای گذاشته اند.

در بسیاری از روایات آمده است که حجرالأسود از سنگ های بهشتی است و همراه آدم(علیه السلام) به زمین فرود آمد.(1)

در نقلی از ابن عباس آمده است که اگر کسی با رسول خدا(صلی الله علیه وآله) بیعت نکرد و سپس حجرالاسود را استلام نمود، با خدا و رسول(صلی الله علیه وآله) بیعت کرده است.

همچنین در روایات آمده است که این سنگ در آغاز سفید بود، اما گناهانی که فرزندان آدم انجام دادند، سبب سیاه شدن آن گردید.(2)

از رسول خدا(صلی الله علیه وآله) نقل شده است که فرمود:

فاللّه تعالی یُحْییه یَوْم القیامة، له عَینان یُبْصر بهما، و لسانٌ یَنطق فیَشهد علی مَنِ  اسْتَلَمه.

خداوند در روز قیامت، حجر الاسود را زنده می کند، در حالی که دو چشم بینا و زبانی گویا دارد و شهادت می دهد که چه کسی آن را استلام کرده است.

همچنین از رسول خدا(صلی الله علیه وآله) نقل شده است که فرمود: الحجر یمین الله فی أرضه، فمن مسحه، مسح یدالله (3); حجرالاسود، دست خداوند در روی زمین است، کسی که آن را مسح کند، دست خدا را مسح کرده است.

امام صادق(علیه السلام) فرمود: در صورتی که کسی در اطراف حجر نبود و به راحتی امکان استلام و بوسیدن بود، آن را ببوسید و در وقت ازدحام، از دور، بر او تکبیر بگویید.(4)

ــــــــــــــــــــــــــــــــــ

1 . کافی، ج 4، ص 184

2 . کافی، ج 4، ص 190

3 . الحج و العمرة فی الکتاب و السنه، ص 102

4 . نکـ : کافی، ج 4، ص 404; التهذیب، ج 5، ص 103

همچنین حضرتش فرمود: از جمله چیزهایی که از زنان برداشته شده است، یکی هم استلام حجر الاسود است.(1)

روزی عمر در حالی که حجر را می بوسید، می گفت: تو را تنها به خاطر آن که رسول خدا(صلی الله علیه وآله) می بوسید، می بوسم، وگرنه می دانم که تو سنگی بیش نیستی و نفع و ضرری نداری!

امیرمؤمنان علی(علیه السلام) فرمود: حجر، هم سود دارد و هم زیان، فهذا یشهد للمؤمن بالوفاء و یشهد علی الکافر بالجُحود. ;(2) این سنگ وفای مؤمن را نشان می دهد و انکار کافر  را.

در سال 317 قمری یکی از فرقه های منسوب به اسماعیلیان که به قرامطه شهرت داشت، حجرالأسود را از کنار کعبه برداشت و به احساء برد. این گروه به مدت 22 سال ـ چهار روز کم ـ تا سال 339 هجری سنگ را در آنجا نگاه داشتند و سپس در عید قربان همین سال، آن را به جای نخست باز گرداندند.(3) پس از آن، طی سال های پیاپی، حجر الاسود به طور عمد یا غیر عمد از جای خود کنده شد و هر بار اجزایی از آن خرد و جدا گردید. هر بار این اجزا به هم چسبانده شد و همان گونه که گذشت، اکنون مجموعه آن در هاله ای از نقره قرار داده شده است.

حجرالأسود بردیوار کعبه درارتفاع 5/1 متری زمین قرار دارد. استلام و بوسیدن آن سفارش شده و در نقل ها آمده است که رسول الله(صلی الله علیه وآله) مقیّد به استلام و بوسیدن آن بوده است.

گفتنی است حجرالأسود آغاز و پایان طواف بوده و برابر آن سنگ سیاهی روی زمین (تا انتهای مسجد) کشیده شده است. به علاوه، چراغی سبز رنگ بر دیوار مسجد برابر حجرالأسود نصب شده تا راهنمای طواف کنندگان باشد.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــ

1 . من لایحضره الفقیه، ج 2، ص 326

2 . نکـ : شرح الأخبار قاضی نعمان، ج 2، ص 317

3 ـ شرح این واقعه با عنوان فتنه قرامطه در مکه در فصلنامه میقات حج شماره پنجم به قلم آقای یعقوب جعفری چاپ شده است.

منبع:کتاب آثار اسلامی مکه و مدینه  اثر استاد رسول جعفریان
نویسنده : احمد عظیمی تاریخ : پنجشنبه 7 مهر 1390 موضوع : جذاب و خواندنی      نظرات ()


.:: This Themplate By : Theme-Designer.Com ::.


تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به حقوق و قضای اسلامی می باشد.