تبلیغات
حقوق و قضای اسلامی - رفتارهای خلاف عفت در محیط های ورزشی و عمومی(به مناسبت شدّت حرکتهای غیر اخلاقی در فوتبال ایران)

قالب وبلاگ

هاست لینوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ

طراحی وب

دین را پناهگاه و عدالت را اسلحه خود قرار ده تا از هر بدى نجات پیدا كنى و بر هر دشمنى پیروز گردى.

 


رفتارهای خلاف عفت در محیط های ورزشی و عمومی(به مناسبت شدّت حرکتهای غیر اخلاقی در فوتبال ایران)

رفتاری که از شخصی یا اشخاصی بروز می یابد زمانی یا جنبه شخصی(مثل تخریب دیوار همسایه) و خصوصی دارد ،یا جنبه همگانی(مانند جرم براندازی نظام) و یا  هم شخصی و هم همگانی(مانند زنای به عنف). وقتی یک رفتاری جنبه عمومی پیدا کرد ،رضایت طرف مقابل و عدم شکایتش تاثیر در پیگیری آن از طرف قانون و مدعی العموم ندارد.
اصل قانونی بودن جرم و مجازات ،فقط رفتاری به عنوان جرم تلقی می گردد که در قانون صراحتا بیان شده باشد. اما رفتارهای غیر اخلاقی جز در مواردی که صراحتا در قانون ذکر شده اند جرم نیستند .


یک ورزشکار یا کسی که در محیط های ورزشی فعالیت می کند ،ممکن است در اثر فشارها و هیجانات ناشی از فعالیت شدید بدنی و یا حساسیت زیاد مسابقه و یا تحریک رقبا و تماشاگران خودی و حریف قرار گرفته و بعد از موفقیت یا شکست و یا حادثه ای تعادل خود را از دست داده و یک حرکت ناهنجارانجام داده یا سخن لغوی بر زبان جاری نماید. گفتن کلمات زشت و توهین به یک گروه یا یک قومیت خاص و یا توهین به داور مسابقه و همچنین کتک کاری و ضرب و جرح داور یا رقبا یا تماشاگران و یا رفتارهایی  مثل نشان دادن شعار و یا کلمه بی مربوطی روی پیراهن ورزشکار و یا لخت شدن و نشان دادن خالکوبی و حتی نشان دادن اعضای تناسلی و در بعضی موارد شبیه سازی حرکات جنسی از این دست ناهنجاری هاست.مجری قانون در مواجه با اینگونه موارد باید به جنبه خلاف قانونی آن توجه داشته باشد .
به عنوان نمونه: اگر در حین انجام یک مسابقه با داور مسابقه دعوا کند و ضمن گفتن سخنان زشت مثلا فحش و ناسزا و توهین، اقدام به ضرب و جرح وی نیز بنماید. در اینجا شخص ورزشکار به جرم ضرب و جرح و همچنین توهین به داور می تواند تحت تعقیب قرار گیرد نه جرم دیگری.البته شاید بیینده  مسابقه از دیدن این رفتار احساساتش جریحه دار شود ،اما این جریحه دار شدن احساسات جرم انگاری نشده است.
نمونه دیگر:شخصی بعد زدن گل در مسابقه فوتبال در جلوی دید همگان و یا در مقابل دوربین زنده تلوزیونی اقدام به نشان دادن عورت خود می نماید و یا آشکارا ودر کمال سلامت عقل با ورزشکار دیگری نوعی حرکت ناشایست جنسی  انجام میدهد.در اینگونه موارد فرد خاطی طبق صراحت ماده 638 قانون مجازات اسلامی مصوب 1375 مرتکب جرم جریحه دار کردن عفت عمومی می گردد. متن ماده:"هر کس علنا در انظار و اماکن عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی نماید علاوه بر کیفر عمل به حبس از ده روز تا  یا تا 74 ضربه شلاق محکوم می گردد و در صورتی که مرتکب عملی شود که نفس آن عمل دارای کیفر نمی باشد ولی عفت عمومی را جریحه دار نماید فقط به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد." می توان از مصادیق ماده فوق به برهنه کردن زنان ورزشکار در محیط های ورزشی  نیز اشاره نمود .
نمونه دیگر: طبق ماده 640 قانون مجازات اسلامی هرکس نوشته یا طرح نقاشی و یا تصویری و به طور کلی هرچیزی را عفت و اخلاق عمومی را جریحه دار نماید به نمایش و معرض انظار عمومی گذارد،به حبس از سه ماه تا یک سال و جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا شش میلیون ریال و تا 74 ضربه شلاق یا به یک یا به دو مجازات مذکور محکوم خواهد شد. این مجازات را میتوان در موردی مثل چاپ کردن در روی پیراهن و  نشان دادن یک جمله ناسزا یا فحش یا جمله توهین آمیز ورزشکار در محیط ورزشگاه اعمال نمود.
بحث و توضیح مفصل در باره جرم جریحه دار کردن عفت عمومی از ظرفیت این گفتار خارج است وما به همین اندک بسنده میکنیم.
نکته دیگری که باید بدان اشاره شود آن است که جرایم و مجازاتهای که مسولین نهادهای ورزشی مانند کمیته انظباتی و ستاد منشور اخلاقی و امثالهم برای تنبیهورزشکاران در نظر می گیرند ارتباطی به مجازاتهای قانونی مصرح در قانون که وظیفه اجرای آن در حیطه دادسرا یا دادگاه است ندارد و با وجود هر یک وظیفه دیگری ساقط نمیگردد کما اینکه باید اشاره شود که نهادهای ورزشی بر پایه اساسنامه خود که همه ورزشکاران شخصا ملزم به اجرای آن شده اند، آنها را محاکمه می نماید.
سخن پایانی:ضرورت حفظ اخلاق عمومی و هتک نشدن حرمت و عفت عمومی  امری بریهی است که لازمه حفظ بقای جامعه و همچنین دین مبین است. با توجه به گسترش بیش از پیش شبکه های ارتباط جمعی مانند تلوزیون ها ی پخش زنده وبیشتر شدن اماکن عمومی مانند ورزشگاها ،به تبع آن بیشتر دیده شدن جرایم غیر اخلاقی و منافی عفت عمومی لازم است تا دستگاهای فرهنگی و همچنین قانونگذار و دستگاه قضا با همکاری مجریان و مسئولین اماکن عمومی و به کمک دانشمندان و علما دینی  چاره ای به حل این مشکل بیاندیشند تا بیش از این اخلاق عمومی مورد تعرض قرار نگیرد.

نویسنده : احمد عظیمی تاریخ : دوشنبه 14 آذر 1390 موضوع : مسائل حقوقی روز      نظرات ()


.:: This Themplate By : Theme-Designer.Com ::.


تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به حقوق و قضای اسلامی می باشد.