تبلیغات
حقوق و قضای اسلامی - ماجرای حمله دانشجویان مستقل به سفارت بریتانیا در ایران و مسائل حقوقی آن

قالب وبلاگ

هاست لینوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ

طراحی وب

دین را پناهگاه و عدالت را اسلحه خود قرار ده تا از هر بدى نجات پیدا كنى و بر هر دشمنى پیروز گردى.

 


ماجرای حمله دانشجویان مستقل به سفارت بریتانیا در ایران و مسائل حقوقی آن

در روز هشتم آذر ماه گروهی از دانشجویان دانشگاهای مختلف تهران  در مقابل سفارت بریتانیا و همچنین باغ قلهک تهران که وابسته به سفارت است تجمع نموده و سعی در ورود به داخل سفارت و باغ داشتند که نیروی انتظامی سعی در ورود آنان شده اما راه به جایی نبرده و دانشجویان قدم به داخل سفارت و باغ گذاشته و ضمن توقیف مدارک ، پرچم جمهوری اسلامی ایران را بر فراز سفارت بر افراشته و پرچم بریتانیا را پایین آوردند.تلاشهای نیروی انتظامی بالا خره به نتیجه رسیده و دانشجویان به بیرون هدایت شدند.

به دنبال این اتفاق (و مصوبه اخیر مجلس شورا که در آن کم شدن روابط با دولت انگلستان به کمترین سطح ممکن مطرح شده و به تصویب ریسده بود) هجمه تبلیغاتی گسترده و فوق العاده شدید غرب که سعی تخریب وجهه ایران در سطح بین الملل داشتند شروع شده و اظهار نظرهای شددیدالحنی از سوی دول غربی علیه دولت ایران مطرح گردید.دولت انگلستان در اولین اقدام اعضای دیپلمات ایران را از لندن اخراج و رابطه بین الدولی را موقتا تعطیل اعلام نمود. غرب سعی در بهره برداری کامل از این واقعه داشته این مورد را همسو با فعالیتهای به رغم آنان غیر صلح آمیز هسته ای و قضیه واهی ترور سفیر عربستان در ایالات متحده توسط نیروهای سپاه قدس ایران نموده و میخواهند افکار عمومی دنیا را به سمت انزوای جمهوری اسلامی سوق دهند.

اما  واقعه حمله به سفارت بریتانیا از دو جهت قابل برسی است:

1.عاملی که باعث رخداد این واقعه بود: سابقه استعمارگری دولت بریتانیا در قرون اخیر بر جهانیان و خصوصا ایرانیان پوشیده نیست .بریتانیا در فصول مختلف تاریخی سعی در چپاول همه جانبه ثروت و فرهنگ ایرانیان داشته و از در این مورد هیچ کمکاری نداشتند. عهدنامه های گوناگون در زمان قاجار و پهلوی و همچنین غارت سرمایه ملی ما یعنی نفت از اینگونه است. بعد از پیروزی انقلاب و قطع دست بیگانگان از کشور استعمار پیر از طرق مختلف سعی در دخالت در امور کشور داشته تا به نحوی بتواند اهداف خود را دنبال نماید. دو قشر دانشجو و روحانی در ایران همیشه در مقابل هجوم مخفیانه و آشکار بیگانگان هوشیار بوده و زنگ خطر را برای عموم مردم به صدا در می آوردند.انزجار مردم ایران از کشورهای سلطه گر خصوصا انگلستان که رد پیشان در اکثر خرابکاری ها دیده می شود عاملی شد تا دانشجویان بصورت خود جوش و از روی احساسات دست به چنین اقدامی بزنند. میتوان گفت سیاستهای سلطه طلبانه انگلستان باعث بروز خشم ملت شده و آنان را وادار به چنین عکس العملی از جانب خویش نماید.

2.عکس العمل  دانشجویان از منظر حقوق بین الملل: جدای از حس تنفر به سیاستهای خصمانه دولت بریتانیا به جمهوری اسلامی ایران، باید دید که این حمله چه پیامدهای حقوقی و بین المللی درباره ایران خواهد داشت.

بحث ما در روزهای اخیر حول همین مورد است.منتظر ورود شما دوستان به بحث هستم.

 
نویسنده : احمد عظیمی تاریخ : دوشنبه 14 آذر 1390 موضوع : مسائل حقوقی روز      نظرات ()


.:: This Themplate By : Theme-Designer.Com ::.


تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به حقوق و قضای اسلامی می باشد.